Но кога е вярно това твърдение?
Всички обичаме пържени, панирани храни, печени на скара продукти и хубаво препечени и хрупащи вкусотии. Какво точно ги прави вредни и доста опасни?
През 2002 година е установено образуването му в много видове храни. Когато те биват обработвани и приготвяни на висока температура над 120 градуса, в тях е открит във високи дози въпросния акриламид. Най-много има като количество в богатите на въглехидрати храни - картофи и зърнени култури. При процеси на варене или печене при ниски температури няма индикации за акриламид в храните. В суровите продукти също не присъства.
При обработка над 120 градуса между аминокиселината аспарагин и редуцирани захари като глюкозата протича реакция на Майлард и се образува въпросното токсично вещество. Доказан е високия риск за увреждане на генетичната информация и канцерогенен ефект.
Най-високи нива са открити в чипса - 4804 мг/кг пържени картофи. Други храни с високи стойности са заместител на кафе от цикория, ечемик, сухари, детски бисквити, крекери, сладкиши, пълнозърнест хляб, полуфабрикати в мюслите, печени ядки, препечен хляб.
Европейската агенция за безопасност на храните (EFSA) през март 2011 година е публикувала обобщен доклад на мащабно проучване от 2007 - 2009 година за наличие на акриламид в храните. Сериозно се акцентира за повишеното му образуване при неправилни термични обработки, наличие на определени вещества, които засилват нивата му - монозахариди, амониев бикарбонат и т.н.
Открити са производствени методи за намаляване на образуването му посредством ензим разграждащ аспарагина, нарича се аспарагиназа!
Да оказва се наистина, че за всички нас пърженото, панираното, препеченото и обработеното на висока температура може да е вкусно, но определено НЕ Е ПОЛЕЗНО!
Внимавайте с това, какво консумирате. Разбира се избора е лично ваш!