29.01.2014 г.

Емоционално хранене - приказка без край

 Често храната освен източник на енергия, става и ключ към свят от удоволствия, щастие и радост. В напрегнатия и динамичен живот се чувстваме потиснати, самотни и изтощени. Усещаме, че губим контрол дори за собствения си живот. Депресия и различни видове неврози са евентуални диагнози, за хора, които не предполагат, че са в такова състояние. В повечето случаи подсъзнанието, работещо независимо от съзнателните процеси, намира решение вместо нас. То търси приятното усещане от детска си възраст, когато е било успокоявано с храна.

" Бебето плаче или е нещастно, мама ще го прегърне и нахрани!"
Преди години, учените направиха интересната връзка между майчината кърма и сладките храни. Тя съдържа около 7-8% въглехидрати, тоест на вкус е сладка. Първата храна,
с която свикваме и е източник на радост и спокойствие, е сладко. Но главното е понятието
 " храна за спокойствие". Дали ще повишите консумацията на високо въглехидратни храни (шоколад, вафли, пасти, торти, пици, хляб и др.) или ще изберете протеинови, високо мазнинни зависи от това, кой вкус ще ви осигури нужното щастие. След много разговори стигнах до извода, че има строго индивидуална  връзка между психо-емоционален проблем - вкус. Важното е както повечето казват - "Да бъде концентрирано и силно като усещане"!!!


 Познати ли ви изглеждат тези снимки? 
Те могат да бъдат част от билборд реклама, интернет сайтове, списания и т.н. Оказваме се слаби волево и ставаме зависими от удоволствието, наречено от майстор готвачите - " много вкусна храна". Много хора, които са  пристрастени към храна, напитки или друго, им е трудно да признаят пред самите себе си, че са в това състояние, вследствие на неудовлетвореност от неизразени емоции. Създадена е дупка в съзнанието, болезнен пробив, който подсъзнанието се опитва да запълни с консумираната храна.
.

Ако се осъзнаем и направим опит, да се справим с емоциите, е добре. Но продължим ли с тази практика, ни чака наднормено тегло и дори затлъстяване, придружени с болести. Последиците са спад в самочувствието, и когато видим себе си в огледалото, започва порочния кръг.

                           Влошен външен вид + болестен процес или емоционални проблеми  = 
                                                             Депресия или Потиснатост

                             Депресия, Потиснатост + "Прекрасно удоволствие от храна" =

                                                  Затлъстяване и още по Влошен външен вид



При някои хора това е начин на живот. Виждайки този порочен кръг, осъзнавайки го, въпреки това, казват - "Не мога да се спра".


Време е да помислите за психотерапия!



Емоционалното хранене е едно от  основните причини за:
- недобрият външен вид и краткотрайните успехи от диети.
- развитие на болести
- още по-голям психо-емоционален стрес.

Потърсете първо причината за вашето състояние и след това се запознайте със средствата!

Винаги можете да поговорите и с мен!!!

Хляб - традиция и основна храна на българина

класическият хляб
В миналото думата "храна" е била равносилна на думата "хляб" за българският народ. Траките и славяните,  отглеждали пшеница. Счуквали зърната до грубо брашно и с ръчно месене, получавали този вид продукт. Хлябът стои на специално място в нашата генетична информация.
През годините той е видоизменян многократно, до днешния му масов вид показан на снимката. Принципно погледнато този няма нищо общо с онзи отпреди много векове - груб, твърд, от цяло зърно, без примеси като ензими, калциев пропионат, много глутен, мая и т.н. Дали е бил от обикновена пшеница, лимец, спелта и други напоследък известни култури можем само да гадаем.
Хлябът така отречен в днешно време, забраняван, обвиняван за куп проблеми в храносмилателната система заради глутен, всъщност е просто модифициран и променен до неузнаваемост. Това не е кода заложен в нашия ген, и организма просто не го разпознава като ХЛЯБ. За обработката му се включва имунитета, вместо храносмилателната система.
Успяхме да оплюем всичко като много гадно и лошо, с основната цел да спрете да го консумирате. "Хлябът е лош, то по-добре да не го ям изобщо" - философия на много видове диети, нахъсани системи и месионери за здравословен живот.
Аз искам да представя алтернативи, които също може би не са ок, но са малко по-добри от горе показания на снимката. Пак казвам кода за хляба е в нашия ген.

Ще дам няколко примера:

Многозърнест хляб
Малко по-добър от горния. Много често от бяло пшеничено брашно, пълнозърнесто, различни други зърна, ядки и доста други технологични добавки. Наличие на повече фибри е основното предимство, не само концентрирано нишесте.








Вита "Баланс"
Пълнозърнесто пшенично брашно (т.1850) - 30%
Пълнозърнест микс - 30 % - (Едросмлян пълнозърнест лимец, флейки от лимец, пълнозърнесто брашно от лимец, слънчогледови семена, пълнозърнеста закваска от лимец, сол, ечемичен малц, захар, сгъстител (Е412), концентрат от грозде, малцов екстракт, киселинен регулатор (Е262))
Брашно т.500
Вода питейна
Мая пресована
Сол йодирана
Подобрители (Е482, Е471, Е516, Е300)

Сами виждате състава от сайта на производителя - доста идейно са вкарани модерните стари лимец и според много "разбирачи" чудесния ечемичен малц или ръжен, който те твърдят, че е скъпо удоволствие и не се влага!
Но с повишено внимание - доста подобрители, производителят честно ги е споделил!


Бонус 6 зърна
Хряб без брашно Бонус
Състав: Цели пшеничени зърна,Ръжени зърна 40%,(лен,сусам,мак,овес) 5%,вода,сол,мая, калциев пропионат


Както виждате сами доста по-малко подобрители освен един, не много добър, но само той!






Пълнозърнест германски хляб

 Състав: Цели пшеничени или ръжени зърна според вида хляб 53%, зърна под формата на кисело тесто, вода, мая, сол.

Производителят твърди, че няма консерванти и подобрители. Освен маята другото се доближава много до това, за което говорих в началото. Само дето е германска история - знаете, че традиционно и те консумират също доста хляб.





Варианти още много, дори и домашни пекарни, видови брашна. Но не изключвайте хляба напълно като нещо лошо и вредно, просто открийте най-близкия да нашия ген!