25.03.2015 г.

ЗАЩО СЕ ПОВИШАВАТ МАЗНИНИТЕ? ПРОДЪЛЖЕНИЕ 1


Обещах ви в предишната статия, че ще обясня методите, как да намалим токсичността в организма и да се справим постепенно с мастните депа. 

Режим на живот базиран на биологичния часовник .

Това, което ни прави сходни във физиологично отношение е заложения в гените ни биологичен ритъм. Той е пряко свързан с денонощните промени на светлината. Ние се адаптираме и настройваме към него спрямо географската ширина, в която живеем. В случая ще говоря конкретно за нас, хората живеещи в България. 
  
Каква е идеята на биологичния ритъм?

Нашия организъм работи на синхронен принцип. За да говорим за Здраве, ние всъщност говорим за баланс, за ритъм и подреденост на процесите в нашето тяло. Всички органи работят като един цял механизъм. Когато тази цялостност е запазена, физиологична подреденост е факт, то и интоксикацията на организма е намалена.

Какво всъщност да направим, за да запазим чистотата на своето тяло?

На снимката над статията можете да видите нагледен пример за часовете и дейности свързани с тях. Ставайки сутрин и минавайки в будно състояние нашия организъм се "събужда" за живот ежедневно:
  • От 06:00-08:00 часа е високо нивото на кортизол в организма - това е така наречения стрес на организма при преминаването от сън към будно състояние. В 07:30 спира производството на мелатонин. Реално това е последния час за нормално събуждане, което физиологията е дефинирала. Тогава организма ще се опита да се изпразни от останалия в крайния отдел на храносмилателната система отпадък.   
Сутрин е добре да посетите тоалетната за очистване на дебелото черво, което  има много висок статут да бъде чисто. Моля ви създайте си този ритъм и никога не пропускайте този период, особено заради стрес.
  •  В 09:00 е последния нормален час за закуска, след като е изпразнена храносмилателната система. Много дискусии има на тема дали да се закусва или не. Според биологичните ритми от детска възраст ние създаваме реакция на организма да приема храна сутрин. 
  •  От 09:00 - 12:00, както виждате е повишено нивото на тестостерона, което води до усещане за висока работоспособност. Имаме сили и възможности да сме неуморими. В 10:00 часа е период за висока тревожност, което също е хормонално обусловено.
  •  В 12:00 - 13:30 тонуса на организма поспада. В тези часове идва периода за обедно хранене, затова и тялото насочва повече кръв към коремната област. Ако сме създали ритъм за приема на храна по обяд, то ензимната активност ще е по-висока в тези часове и спокойно можем да приемем повече количество калории.
  • След 14:30 започват да се повишават възможностите на тялото отново. Работоспособността се подобрява и сме пълни с енергия. 
  • 16:00 - 18:30 сме готови и за повишена двигателна активност. Нашия организъм може да се справи с интензивни тренировки или натоварване. Това идва логично следствие енергията от обедното хранене. 
  • В 19:00 - 20:00 спада този тонус, повишава се кръвното налягане, повишава се телесната температура. Организма отново може да приеме храна. Вечерята е вече с по-малко количество калории, защото следва постепенно забавяне на физиологичните функции.
  • От 21:00 - 22:30 започва усилена секреция на мелатонин и организма започва да се подготвя за сън. Забавя се действието на храносмилателните процеси. 
  •  От 23:00 организма вече е в покой и започва времето за сън и възстановяване на организма след дневните дейности 
Какво всъщност означава следване на биологичния часовник?

Изграждайки и най-вече запазвайки този ритъм всички органи работят в синхрон. Организма е подготвен да приема храна в определено време, да я разгражда лесно, да я усвоява и съответно да отделя по-малко токсини от този процес. Като цяло следвайки физиологичния ритъм, тялото ни е с намалено усещане за стрес, защото то е в баланс със законите заложени в него.

Променяйки постоянно този ритъм какво следва?
  • Започват нарушения в секрецията на хормоните
  • Невъзможност за добър храносмилателен процес, поради недостатъчна секреция на ензими
  • Нарушения в работата на всички органи поради липсата на цикличност
  • Повишено образуване на токсини следствие на по горе изброените промени
  • Следствия на всичко - намален тонус, спад в работата на имунната система, субективно усещане за приближаваща болест, потиснатост и повишено ниво на стрес.
Какво е заключението?

За да намалите токсичността в организма, да се чувствате здрави и енергични опитайте се да си възвърнете биологичния ритъм. Само по себе си ще започне подобряването на Здравето и оттам ще намалее депото за отпадъци - мастната тъкан.

Няма коментари:

Публикуване на коментар